Tämä on aihe, josta on monella mielestään oikea ja selkeä näkemys.

Katson ja käsittelen aihetta Raamatullisesti, en miltään multa kannalta.

Israelin historiasta näemme jo viimeistään paluumatkalla Egyptistä, Siinain vuorelta alkaen kuinka he joutuivat kärsimään, kun olivat uskottomia Israelin Pyhälle, eli Herralle Jumalalle.

 

En nyt käy niitä läpi, mutta kaikki löytyy Raamatusta, niin Vanhan- kuin Uuden Testamentin puolelta.

No mitä nyt on sellaista Israelin kansa tehnyt, että nyt tuollaiset kärsimykset kohtasi?

 

Muistatteko viime kesänä, kuinka Israelissa oli Pride- kulkueessa heidän ilmoituksensa mukaan satojatuhansia osallistuneita.

On ollut jo useampana vuotena.

 

Kirjoitin blogissani 2.7.2023 mitä Pride todellisuudessa on järjestöjen itsensä mukaan.

Pride = Ylpeys, ja lippu on kapinalippu Jumalaa vastaa ja siinnä on vain kuusi väriä, jumalallisuutta kuvastava väri puuttuu.

Ei siis mikään sateenkaarilippu.

Jerusalemia on ehdotettu maailman ”homopääkaupungiksi”, ja ehdotus on tullut Israelista.

 

Kaiken lisäksi heidän suurin virheensä on Messiaan Jeesuksen hylkääminen ja halveksiminen, kaikkine siihen liittyvine lieveilmiöineen.

He eivät ymmärrä missä heidän turvansa on, ei kapinassa Jumalaa vastaa, eikä Messiaan hylkäämisessä.

Jumala itse ilmoittaa Sanassaan Israelille, mistä löytyy turva kaikkia heidän vihollisiaan vastaan.

 

5. Moos. 4:30. Kun sinulla on ahdistus ja kun kaikki tämä kohtaa sinua aikojen lopussa, sinä palaat Herran, sinun Jumalasi, luo ja olet kuuliainen hänelle.

31. Sillä Herra, sinun Jumalasi, on armollinen Jumala. Hän ei hylkää sinua eikä anna sinun tuhoutua. Hän ei unohda isiesi kanssa tekemäänsä liittoa, jonka hän on heille vannomallaan valalla vahvistanut."

 

Matt. 22:37. Jeesus vastasi hänelle: "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi, kaikesta sielustasi ja kaikella ymmärrykselläsi.'

38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky.

39. Toinen, tämän kaltainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.'

40. Näihin kahteen käskyyn sisältyy koko laki ja profeetat."

 

Voi kun Israel ymmärtäisi tämän, niin kaikki muuttuisi!

Tällaisia pyörii erään taivasmatkaajan mielessä tällä kertaa!

 

Vielä tavataan, joko maan päällä tai Taivaassa, olet varmaankin matkalla sinne